Meet the Danes - Berlin 2018


Dato og tid

Fredag d. 16. februar 2018 kl. 22:00 til lørdag d. 17. februar 2018 kl. 01:00

Tilmeldingsfrist

Tirsdag d. 2. januar 2018 kl. 23:55

Sted

Meistersaal
Köthener Straße 38
10963 Berlin
Germany

Arrangør

Det Danske Filminstitut
festivalassistant@dfi.dk

BERLIN. Fredag den 16. februar inviterer Det Danske Filminstitut til 'Meet the Danes' i Berlin.

Det Danske Filminstitut inviterer sammen med FilmGEARAct3The Gentlemen Broncos og Red Rental internationale festivalkontakter, filmkøbere og den danske filmbranche samt deres internationale brancherelationer til 'Meet the Danes'.

Det foregår fredag den 16. februar kl. 22.00 i Meistersaal, Köthener Straße 38, i Berlin.

Danske branchefolk bedes tilmelde sig online. 

Der vil ikke blive udleveret trykte invitationer. 
Deadline for tilmelding er fredag den 26. januar.

Listen vil også fungere som en kontaktliste for danske filmfolk, der skal til Berlin. Listen bliver lagt online, og de informationer man taster har man givet samtykke til må offentliggøres online på www.dfi.dk/berlin.

Kontaktlisten kan downloades fra www.dfi.dk/berlin fra onsdag den 7. februar.

Har du spørgsmål om listen, kan du henvende dig til Martha Thomsen Traore, festivalassistant@dfi.dk.

Har du udenlandske kolleger?
Har du skandinaviske eller andre udenlandske kolleger, som du har et aktuelt samarbejde med, og som du derfor gerne vil invitere med, så send en kort beskrivelse af samarbejdet sammen med deres navn, firma, funktion og email til Martha Thomsen Traore, festivalassistant@dfi.dk.

Når vi har overblik over antallet af ønskede gæster, får du svar om, hvorvidt dine gæster kan komme på gæstelisten. Du kan ikke forvente at få flere end to gæster med, da max. kapaciteten er 350 personer.

 


 

Find vej til arrangementet

Deltagerliste

Navn Firma/Organisation Titel
Aage Rais Aarhus Filmværksted Direktør
Adam Madslund Københavns Universitet Studerende på film- og medievidenskab
Aka Hansen Uilu Stories Producer
Aleksander Hørup Gislason New Land Instruktør
Alexander Brøndsted Pingpong Film ApS Producer
Amalie Næsby Fick Nordisk Film Production Instruktør
Anders Engelbrecht Filmstationen A/S Direktør
Anders Heinrichsen Team Players skuespiller
Andrea Frovin LevelK Media Coordinator
Andreas Henriksen Upright Music Music Supervisor
Andrea Teresa Coloma Ruiz MIX COPENHAGEN LGBTQ Film Festival Programlægger
Ane Lena Fussing Rosbach Furos-Image Producer
Anita Simovich SF Studios Head of Sales
Anna Risgaard Dahl Larm Film/Super16 Produktionsleder og producer
Anna Steenberg Hedegreen Københavns Universitet Studerende på Film- og Medievidenskab
Anne Ellemann Team Players agent
Anne Falkesgaard Hansen Den Danske Filmskole Producerstuderende
AnneMarie Naughton Sequoia Global Alliance Producer
Anne Winberg VOID International Animation Film Festival Festival director
Annika Sucksdorff SF Studios Production Sweden Head of Film Production
Antonio Tublen Pingpong Film Aps Instruktør
Anton Máni Svansson Join Motion Pictures Producer
Arto Halonen Smile Entertainment Director-producer
Asser Bo Paludan Den Danske Filmskole Producer
Asta Stuhr Astar Film Producer
Astrid Millung-Christoffersen FilmGEAR Jurist
Barbara Skovmand Soleffekten Film maker
Bill Bering katuaq kulturhus Biografleder
Camilla Hübbe Sequoia Global Alliance Manuskriptforfatter
Camilla Markvardsen MIX COPENHAGEN LGBTQ Film Festival Festivalleder, kasserer og eventkoordinator
Camilla Österlund SF Studios International Sales Sales Coordinator
Caroline Gjerulff Copenhagen Film Fund Film Kommisær
Caroline Reichhardt Neumann producer
Caroline Steenberg Dam Firebrand Productions / Super16 Producer
Cecilie Bolvinkel EDN Network Manager
Cecilie Hedemann Odense Filmværksted Konsulent
Charlotte Appelgren CineRegio AISBL X
Charlotte Pedersen Zentropa Exec.Producer
Christian H. Ploug Københavns Universitet Film- og medievidenskabsstuderende
Christian Hansen Nordisk Film Biografer Film Chef
Christian Juhl Lemche Danish Film Institute Festivalkonsulent
Christina Bergholdt Knudsen Danske Dramatikere Direktør
Christopher Grøndahl Fridthjof Film Manuskriptforfatter
Christopher Seidelin Nordisk Film Head of Acquisitions
Clara Mendes Den Danske Filmskole Manuskriptforfatter
Claudia Saginario Good Company Films Producer
Claus Michaelsen Station Next Producer
Danckert Monrad-Krohn Kristiansand ICFF Festival director
Dariusz Steiness Dk Fiction Director
David B. Sørensen Apparatur Producer
Deborah Marlow Marlowfilm Productions Producer
Debra Liang LevelK Jr. Sales Manager
Eirik Wiklund Nordic /Docs Festival Programmer
Elias Munk Teamplayers / Skuespiller Hr
Ellen Riis European Film College Principal
Emile Peronard Anorak Film Producer
Emma Ellehøj Københavns Universitet Ms
Emma Nymann Freelance Skuespiller
Erica Motley Sonar Executive Producer
Eva Jakobsen Snowglobe Frk.
Eva Juel Hammerich Nepenthe Film ApS Producent
Florian Vollmers Nordische Filmtage Lübeck Festival Manager
Freddy Neumann Neumann Strategy & Communikation Publicist
Fredrik Warstedt SF Studios Production Sverige Head of Business Development
Fredrik Wikstrom SF Studios Head of International
Freja Johanne Nørgaard Sørensen Cosmo Film Operations & development manager
Gabriel Tzafka Zentropa Film Instruktør
Gabriel Tzafka Zentropa Film Instruktør
Gerda Binkyte LevelK Digital Manager
Gustav Möller Nordisk Film Spring Instruktør
Guston Sondin-Kung Incisions Producer/fotograf
Halfdan E NFCN fllmcomposer
Hanni Cramer Hanberg budapark music Composer/Producer
Helle Fischermann Supersonic Projekt Leder
Henning Valin Team Players skuespiller
Henrik Neumann Reel Pictures ApS Head of distribution
Hrönn Sveinsdóttir Bíó Paradís Director
Ida Madsen Hestman Montages Journalist og filmkritiker
Ida Åkerstrøm Knudsen Den Danske Filmskole Studerende
Ina Bruhn Danske Dramatikere Manuskriptforfatter
Isabelle Pechou TrustNordisk International coproductions Manager
Jacob Neiiendam CPH PIX CEO / Festival Director
Jacob Skyggebjerg Jacob Skyggebjerg Inc. CEO
Jakob Langkjær SF Studios Production Producer
Jane Jin Kaisen Incisions Instruktør
Jan Erik Madsen Team Players skuespiller
Janni Helleskov Sequoia Global Alliance Producer
Jenny Lund Madsen Danske Dramatikere Manuskriptforfatter
Jenny Mattesen Den Danske Filmskole Producerelev
Jeppe Kaltoft Upright Music CEO | Music Supervisor
Jeppe Kolstrup New Land Instruktør
Jesper Hansen Brancheklubben for Film- og Mediekomponister Komponist
Jesper Mejlvang Mejlvang Musik Komponist
Jesper Morthorst MOTOR Producent
Johan Carlsen Makrorama Director / Producer
Johannes Lassen Team Players skuespiller
Johannes Nørregaard Meta Film Producer
Joi Johannsson Team Players skuespiller
Jonas Arnby Snowglobe Hr.
Jonas Bagger Zentropa Producer
Jonas Frederiksen Nimbus Film Producer
Jonas Poher Rasmussen Final Cut For Real Instruktør
Jonas Wagner Bavian-Projekt Instruktør
Julie Christiansen Team Players skuespiller
Julie Konradsen element Film GmbH Junior Producer
Julie Walenciak Walenciak Film Producer
Jón Hammer Zentropa Producer
Jørgen Lerdam Nordisk Film Production Instruktør
Jørgen Lerdam A.Film Instruktør
Karsten Heidar Kamara Rental AS Daglig leder
Karsten Heilmann Film.gl Board Member
Karsten Kiilerich A. Film Production Instruktør
Kasper Rune Larsen ANTI FILM Instruktør
Kasper Skovsbøl Instruktør Instruktør
Kasper Skovsbøl Apparatur Instruktør
Kasper Söderlund Staffage (Tidligere electricparc.dk) Art Director
Katja Gryl LevelK Media Coordinator
Katrine Hartmann Dk Fiction Producer
Katrin Pors Snowglobe Frk.
Kim Bjerring Mis.Label Acquisition manager
Kim Christiansen DR SALES Editor, Docs and co-productions
Kim Foss Camera Film CEO
Kim Magnusson M&M Productions Producer
Klaus Hansen Producentforeningen direktør
Kristian Håskjold Super16 Instruktør
Kristian Selin Eidnes Andersen BFM Komponist
Lars Bredo Rahbek SF Studios Production Denmark Head of Film; Head of Tv
Lars Henriksen Under The Milky Way Scandinavian Manager
Lars Hermann Apple Tree Productions ApS COO/Executive producer
Lars Mitch Fischermann Supersonic CEO
Lasse Gravesen Københavns Universitet Studerende på Film- og Medievidenskab
Laura Kjær Teamplayers Skuespiller
Laura Kjær Team Players skuespiller
Laura Rosendahl DR Journalist/Tilrettelægger
Lauren Valmadre LevelK Sales Manager
Lene Børglum Space Rocket Nation Producer
Lina Flint Nordisk Film Spring Producer
Line Winther SkyumFunch Yellowbird Executive Producer
Lisa Nyed Film i Skåne Konsulent dokumentärfilm
Lisa Werlinder Team Players skuespiller
Lise Orheim Stender SF Studios Production Producer
Lise Risom Olsen Team Players skuespiller
Live Rørnes Hide Nimbus Film Producer
Lone Nyhuus Brancheklubben for film og mediekomponister Organisations sekretær
Louise Højgaard Johansen Scenes Magazine Journalist
Louise Vesth Zentropa Producer
Mads Peter Olsen Red Herring Film ApS CEO
Mads Reuther Team Players skuespiller
Mads Ulrick Holmstrup Mastiff CEO
Maja Dyekjær Shortcut Producer
Maja Lykketoft Nordisk Panorama Kommunikationsmedarbejder
Marc Fussing Rosbach Furos-Image Filminstruktør
Maria-Louise Westring Madsen Nordisk Film Production Assistent Producer
Maria Møller Christoffersen Beofilm Producer
Marianne Lentz Super16 Manuskriptforfatter
Maria Stevnbak Westergren Toolbox Film Producer
Marie Arndt VICE Head of Post Production
Marie Askehave Team Players skuespiller
Maritte Sørensen Lund fantastisk Filmfestival Festival director
Martin Fugl Radiator Film (DANMARK) Producer
Martin Greis Team Players skuespiller
mathias wiedemann rørne Kameraudlejningen aps rental manager
Mathilde Norholt Team Players skuespiller
Mehdi Avaz Rocket Road Pictures Instruktør
Merete Christensen Scanbox Entertainment Head of Theatrical
Mette Bihl Odense Filmværksted Direktør
Mette Lysdahl Michelle Braidman Associates Skuespiller
Mette Schramm Reel Pictures CEO
Mette Skøtt Valbjørn Copenhagen Bombay Production Producer
Mette Søgaard Camera Film Head of acquisition
Mia Marie Borup Mastiff Producent
Mia Munck Bruuns Filmworkshop Copenhagen Head of education
Mia Stenberg Shortcut Production manager
Micah Magee Makrorama / EFC Director / Producer
Michael Berg Mis.Label Theatrical manager
Michael Fleischer Iconic Film Producer
Michael Porseryd SF Studios CEO
Michael Sandager Closer Media Creative Producer
Michel Schønnemann SF Studios Producer
Mikael Windelin Minerva Film Rights Producer CEO
Mike Sheridan Mike Sheridan Komponist
Mikkel Jersin Snowglobe Hr.
Mikkel Kastberg VICE Executive Producer
Mikko Aromaa Night Visions International Film Festival Festival Director
Milad Avaz Rocket Road Pictures Forfatter
Mille Haynes Freelance Producer
Miri-Ann Beuschel Team Players skuespiller
Miriam Nørgaard Fridthjof Film Producer
Misam Avaz Rocket Road Pictures Producer
Mogens Glad Angel Films A/S CEO
Molly Stensgaard Molly Malene Stensgaard Consultant
Morten Bundgaard VICE Head of Production
Morten Swang Dagslys as Studio Produsent
Nadia Kløvedal Reich Engelbrecht Udviklingsdirektør
Nadja Nørgaard Kristensen New Land Producer
Nanna Jelsgaard Nordisk Film Amalie Næsby Ficks +one
Nanna Lykke Beofilm Marketing- og PR-medarbejder
Niels Lind Larsen CPH PIX Head of Programme
Niklas Teng LevelK Media Manager
Nikolai Schulz CPH PIX Head of School & Family Programme
Nikolaj Scherfig Danske Dramatikere Manuskriptforfatter og formand
Nina Crone European Film Bonds - Crone Film Producer
Nina Paninnguaq S. Jacobsen PaniNoir Producer
Ole Blegvad falke&blegvad, POV.international, (tidl DR) Journalist, forfatter Berlindk
Patricio Fraile Grow Music Komponist
Paul Bell Hound Entertainment A/S Head of Development
Pavel Strnad Negativ Film Productions Producer
Paw Terndrup Dansk skuespillerforbund Skuespiller
Peder Thomas Pedersen Team Players skuespiller
Per Bergholdt Knudsen Nordisk Film Nordic Head of TV
Per Damgaard Hansen Masterplan Pictures Producer
Per Neumann Neumann advokat
Per Nielsen SF STUDIOS Head of Development
Pernille Middlethon Filmmagasinet Journalist og filmkritiker
Peter Andreas Nielsen FilmGEAR COO
Peter Bech Superssonic Producer
Peter Bille ECA A/S Direktør
Peter Hyldahl Beofilm CEO/Executive Producer
Peter Sølvsten Thomsen Angel Films A/S Acquisition and Sales managerHead of Distribution
Philip Einstein Lipski Nordisk Film Production Instruktør
pipaluk Jørgensen Film.gl/Kariasproduction chairwoman/CEO
Prami Larsen Filmworkshop Copenhagen Direktør / CEO
Rashid Aitouganov Nordic /Docs Festival Freelance actor
Rasmus Birch Snowglobe Hr.
Rasmus Funder Peoples Press (medfølgende) Grafikker, forfatter Berlindk
Rasmus Horskjær Freelance Manuskriptforfatter
Rene Sørensen Mis.Label CEO
Riina Liukkonen Scanbox Entertainment Head of Distribution, Finland
Riina Zachariassen Hound Entertainment A/S Head of Production
Rikke Lylloff Team Players skuespiller
Rikke Tambo Andersen Tambo Film Producer
Rodrigo Villalobos Copenhagen Bombay Sweden Producer
Rune Meyer BusinessInnovator CEO
Rupert Peter Landendinger Nepenthe Film ApS Associate Producer
Sandra Jung Nordische Filmtage Lübeck Project Manager
Sara DeCosta Mis.Label Theatrical manager
Sarita Christensen Copenhagen Bombay Production Direktør
Shila Sloth TeqFilm Cinematographer
Sidsel Hindhede Cinecentrum Skuespiller
Sidsel Søgaard Spas CPH PIX Head of Film & Media Literacy / Producer
Signe Byrge Sørensen Final Cut for Real Producer
Signe Lund Juhler Filmtalent Direktør / CEO
Signe Vinther Ghost VFX Producer
Simone Lund-Jensen Good Company Films CFO
Simone Lykke Team Players skuespiller
Simon Oxholm RASTLÖS Komponist
Simon Stenspil Teamplayers skuespiller
Siri Frederiksen Aarhus Filmværksted Projektleder
Siri Frederiksen Aarhus Filmværksted International projektmedarbejder
Sisse Graum Jørgensen Zentropa Productions Producer
Sisse Nesgaard Salaam Filmfestival Festivalkoordinator
Sofie Bjerregaard CPH PIX Head of Communication & Marketing
Sofie Wanting Haasing Sweet Chili Entertainment CEO
Sonja Jacobi Arena Film Partner/ development
Sonny Lindberg Team Players skuespiller
Sophie D'Souza Den Danske Filmskole Producerelev
Sten Hassing Team Players agent
Stinna Lassen Good Company Films Producer
Sveinung Wålengen Verdensteatret kino Sjef
Søren Danielsen European Film Bonds - Crone Film Manuskriptforfatter
Søren Gustafson Københavns Universitet Studerende
Søren Juul Petersen Bang over Buck Film maker
Søren Poulsen Nordisk Panorama Direktør
Søs Thøstesen Filmskolen Producerelev
Tanya Fallenius TF Edits Film klipper
TBA TBA Aarhus Filmværksted projektmedarbejder
Teemu Lahtinen Smile Entertainment Acquisitions
Thomas Heinesen Nordisk Film Production Producer
thomas kristensen Kameraudlejningen aps ceo
Tilman Kolb element Film GmbH Producer
Tim King SF Studios Head of Production
Timo Lahtinen Smile Entertainment CEO
Tina Wagner Sørensen Den Danske Filmskole leder af efteruddannelsen
Tine Fischer CPH:DOX Direktør
Tine Klint LevelK CEO
Toke Odin Toke Odin Media Komponist
Tone Mygind Rostbøll Toolbox Film Manuskriptforfatter/Instruktør
torben skjødt jensen torben skjødt jensen filminstruktør
Torben Thorup Jørgensen Scanbox Entertainment Sales Director
Trine Heidegaard Nordisk Film Production Producer
Trin Hjortkjær Thomsen Nordisk Film Production Producer
Truls Foss Vega kino Programsjef
Ulrik Bolt Arena Film Producer
Valeria Richter Nordic Factory Copenhagen producer/scriptwriter
Victoria Carmen Sonne Apparatur Skuespiller
Ása Baldursdóttir Bíó Paradís Program Director
Åke Sandgren Det Danske Filminstitut Filmkonsulent

Kontaktinformationer til arrangør

Det Danske Filminstitut
festivalassistant@dfi.dk